WMasters Genel Konular Gündemdeki Haberler SK Hynix Dünyanın İlk DDR5 DRAM Belleğini Geliştirdi ve Duyurdu !
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

PC donanımları her geçen yıl biraz daha gelişiyor ve yeni teknolojiler yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Dönemin son DRAM teknolojisi olan [b]DDR4[/b] bellekler de yakın zamanda yerlerini [b]DDR5[/b]‘lere bırakacak. Sektörün önde gelen üreticilerinden olan[b] SK Hynix[/b], yeni dönemin ilk DDR5 belleklerini geliştirdi.
Yakın zamanda bilgisayar donanımlarında şahit olacağımız değişim ve gelişimler yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. İlk olarak ekran kartlarında yeni yeni duyduğumuz [b]ışın izleme[/b] ve yapay zeka, [b]NVIDIA[/b] tarafından bir sonraki jenerasyon için geliştirilen [b]RTX[/b] serisiydi. AMD kanadında da bu yönde bir gelişim hazırlığı mevcut. Öte yandan işlemciler de yavaş yavaş [b]nanometre[/b] değişimleri ve hatta farklı mimari tasarımları göreceğimiz aşikar. 
Donanımlar bu denli değişirken, [b]RAM[/b] kanadında da son birkaç yıldır beklenen [b]DDR5[/b] güncellemesi hayata geçirilecek. Öyle ki uzun yıllardır DRAM üreten[b] SK Hynix[/b] firması, sektörün ilk [b]JEDEC[/b] standartlarına uydun DDR5 DRAM’lerini geliştirdi.

[Resim: DDR5-bellekler-2.jpg]

[b]16GB[/b] boyutunda tasarlanan yeni bellekler, [b]5200MHz[/b] frekans hızında çalışıyor ve bugünkü belleklere kıyasla çok yüksek bir performans vaat ediyor. Günümüzün üst düzey sistemlerinde görmeye alışık olduğumuz 3200MHz frekanslı DDR4 belleklere göre [b]%60[/b] oranında bir avantaj sunan yeni bellekler, [b]41.6 GB’lık[/b] veriyi işleyebilecek güçte.
DDR5 bellekler, elbette verimlilik konusunda da yerine geçeceği DDR4 belleklerden [b]daha düşük voltajlarda[/b] çalışacak. Yapılan testlere göre DDR4 belleklerden [b]%30[/b] oranında daha tasarruflu olacak olan yeni modüller, standart olarak[b] 1.1v[/b] düzeylerinde çalışabilecekler.
Planlana göre [b]2020[/b] yılında piyasaya sürülecek olan yeni bellekler, 2021 yılında RAM pazarının %25’ine, 2022 yılında ise [b]%44’üne[/b] sahip olacak. Bu ön tahminler, önde gelen RAM firmalarının DDR5 bellekler için yatırım yapmaya başladığının da bir habercisi.


Alışveriş Bölümü Tüm Şikayetleriniz İçin Sol tarafta Rapor Et Butonu ile bildiriniz.
Sürekli Güncel PC Parçaları

Makalenizi paylaştığınız için teşekkür ederiz hocam ?


Sorumlu Olduğum Kategorilerde Yaşadığınız Her Türden Problemi İletebilirsiniz. Whatsapp İletişim İçin Tıklayınız.


Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi