Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PHP Substr Kullanımı
#1
Merhaba, bildiğiniz üzere php'de substr diye bir özellik var peki nedir bu substr anlatalım..

Substr bir yazının kısaltılışını sağlamaktadır. Örneğin bir hakkımızda alanınız olduğunu varsayalım veya hizmetler listesinde kısa bir açıklama çekmek istiyorsunuz. Bunu en basit olarak şu şekilde yapabiliyoruz.

Örnek metinimiz ;

Kod:
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Bunu şimdi kısaltmaya çalişalım..

PHP Kod:
<p><?php echo substr($hakkimizda['aciklama'],0,1000); ?>.. <a href="hakkimizda">Devamını Oku</a> </p> 


Evet, şimdi echo substr ile 2. mesajımızda yaptığımız örnekteki gibi hakkımızda verisinin içerisinde yer alan aciklama tablosundan 0 ile 1000 arasında ki kelimeleri çekip yansıtmamızı istedik.. Burada şu önemli yazının devamını göstermek isterseniz eğer <a href etiketi ile devamını oku içerisine yönlendirme sağlatabiliriz..
Cevapla
#2
Anlatım için teşekkürler, emeğinize sağlık.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi