Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PHP PDO Sabit Veri Çekmek
#1
2- Sabit verileri önyüze yansıtmak

Merhaba, bildiğiniz üzere bazı sabit sayfalar olabiliyor ( örneğin: hakkımızda sayfası, iletişim sayfası...) bunları nasil çekebileceğimizin en kolay yolunu göstermek istiyorum hadi başlayalım kahvelerinizi hazırlayın [Resim: smile.png]

Şimdi öncellikle tablomuzu oluşturduktan sonra burada tek 1 id'li bir sütün kalacak neticede sürekli bir veri eklemesi olmayacak sütün olarak bu yüzden burayı aşağıdaki gibi yapiyoruz kıymetli dostlar.. Temel olarak tablodaki verimizi çekmemiz lazım ama bunu size tavsiyem header.php gibi bir alandan çekmeniz işinizi hafifletir örneğin hakkımızda.php sayfasına çekim yapicaksınız ama berki anasayfa.php kısmına da çekim yapabilirsiniz buyüzden bu tarz temel betikleri herzaman ulaşabilecek bir yerden kullanirsanız size çok çok faydası olacaktır.

PHP Kod:
<?php
$hakkimizda 
$dbh->query("SELECT * FROM hakkimizda WHERE id = 1 "PDO::FETCH_ASSOC);
if (
$hakkimizda->rowCount()) {
foreach (
$hakkimizda as $hakkimizda) {
}
}
?>


Bu fonksiyon'da biz ne yaptık hemen anlatalım.. $hakkımızda diye bir değişken oluşturup hakkımızda tablosunda id değeri 1 olan sütünü çek $hakkımızda değerine atiyarak kullanılacak yerlere tanımlayabiliriz dedik.. Hemen bir test yapalım örneğin bir hakkımızda sayfasını yaptınız html tasarımlar bitti artık phplere girdiğimizi varsayalım.
[Resim: RBnKJo.jpg]
Örnek olarak dosya'da şöyle yazdığını varsayalım..
Kod:
<div class="pt-2 pt-md-4">

<p>Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz. Kökleri M.Ö. 45 tarihinden bu yana klasik Latin edebiyatına kadar uzanan 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Virginia'daki Hampden-Sydney College'dan Latince profesörü Richard McClintock, bir Lorem Ipsum pasajında geçen ve anlaşılması en güç sözcüklerden biri olan 'consectetur' sözcüğünün klasik edebiyattaki örneklerini incelediğinde kesin bir kaynağa ulaşmıştır. Lorm Ipsum, Çiçero tarafından M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan "de Finibus Bonorum et Malorum" (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinden gelmektedir. Bu kitap, ahlak kuramı üzerine bir tezdir ve Rönesans döneminde çok popüler olmuştur. Lorem Ipsum pasajının ilk satırı olan "Lorem ipsum dolor sit amet" 1.10.32 sayılı bölümdeki bir satırdan gelmektedir. </p>

<div class="mt-3 mt-lg-6"></div>


Bizim burada kullanacağımız fonksiyonumuz ise şu şekilde olacak

PHP Kod:
<div class="pt-2 pt-md-4">
                            <p><?=$hakkimizda['aciklama'];?></p>
                            <div class="mt-3 mt-lg-6"></div> 

burada ne kullandık " <?=$hakkimizda['aciklama'];?> " peki neden <?php echo değilde böyle birşey yaptık bildiğiniz üzere birçok yazdırma komutu var bunu da echo ile yazdırabilirsiniz ama ben standart olarak bu şekilde kullaniyorum hem daha güzel hemde aradığımda daha rahat bulabiliyorum size de tavsiye ederim :-) şimdi sonucuna baktığımızda phpmyadmin'de hakkımızda tablosunda aciklama sütününda ki verileri sorunsuz olarak buraya eklemiş olacağız aynı şekilde çektirmek istediğiniz tüm sütünlar için 'aciklama' içerisinde yazan sütün ismi ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi